Tryumfy przy ulicy Wawelskiej

TRYUMFY PRZY ULICY WAWELSKIEJ

Były to lata świetności Klubu RKS „Skra” i polskiej lekkiej atletyki. Wspaniałe rezultaty osiągali tu najwybitniejsi polscy sportowcy: Irena Szewińska, Marian Woronin, Jacek Wszoła, Teresa Sukniewicz, Grażyna Rabsztyn, Ewa Kłobukowska, Tadeusz Ślusarski, Władysław Kozakiewicz i wielu innych mistrzów światowej sławy.

Po politycznym przełomie roku 1989 polski sport stracił dotychczasowy, państwowy i związkowy mecenat, zaś nie zyskał jeszcze nowych sponsorów w sektorze prywatnym…. W konsekwencji kluby sportowe, w tym także „Skra”, doświadczyły poważnych kłopotów finansowych. W ostatniej dekadzie XX wieku kluby te nie były w stanie prawidłowo funkcjonować w warunkach gospodarki wolnorynkowej.

W tym czasie ówczesne kierownictwo RKS „Skra” starało się poprzez działalność gospodarczą i transakcje mieniem (nieruchomościami) poprawić budżet Klubu. Bez rezultatu… Pochopne układy z przedsiębiorcami przyniosły tylko doraźne uregulowanie zaległych płac i podatków.

W rezultacie obiekty sportowe „Skry” popadły w ruinę z powodu braku środków na ich bieżącą konserwację, remonty czy modernizacje.

Zarówno Warszawa jak i cała Polska potrzebuje nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego światowej klasy, jak również obiektów nadających się do organizacji imprez masowych o charakterze kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym. Tylko podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, latem 2012 roku, w Stolicy potrzebne będą strefy otwarte dla kibiców, gości z kraju i zza granicy, jedna z tych stref powinna powstać na Skrze, w związku z czym planujemy tu otworzyć hotel turystyczny i parking dla przyczep campingowych. Znajdzie się też tu estrada do występów artystycznych.

Obiekty sportowe „Skry”, a szczególnie stadion lekkoatletyczny, pilnie potrzebują generalnego remontu i odbudowy, w czym pomóc może tylko samorząd Stolicy. Tak jak niegdyś pomogli „Skrze” poprzednicy: Rada i Magistrat warszawski sprzed 88 lat…

w górę